Veri Merkezi

Veri Merkezi (Data Center)

1996 yılında faaliyete başlayan ve 10 yılı aşkın süre Veri Merkezi işletme tecrübemizle en ince işletme detaylarını hesaba katarak Türkiye’nin bir çok farklı coğrafyasında yaygın ağımızla Veri Merkezi dizaynı ve kurulumu konusunda sahip olduğumuz deneyimle yeni oluşturacağınız ya da mevcut Veri Merkezinizin altyapısını standartlara uygun ve kesintisizliği düşünerek dizayn ediyoruz.

Veri Merkezi Bileşenleri

 1. Güç ve Elektrik altyapısı
 2. Soğutma
 3. Güvenlik, Yangın Tesbit ve Önlem ve Giriş Kontrolü, Topraklama
 4. Altyapı ve Kablolama
 5. Bilgi
 6. Kabinetler ve Koridor Çözümleri

TIER Sertifikasyon;

Uptime Institute Veri Merkezlerini özelliklerine uygun olarak sınıflandırır ve uygulama yapısını belli bir standarda dönüştürebilmeyi amaçlar.

Enstitü sektörde trendleri belirleyen başlıca parametrelerden biri olmuştur. Uptime Enstitute standartları baz alındığında Veri Merkezleri Operasyonel Sürdürülebilirlik ve Topoloji olarak iki başlık altında değerlendirilmektedir. Alanında uzman kadrolarımızla işletmeniz için en uygun çözümü belirleyip dizayn ve kurulumlarını gerçekleştiriyoruz.

 

1) Topoloji

 • Tier 1
 • Tier 2
 • Tier 3
 • Tier 4

2) Operasyonel Sürdürülebilirlik

 • Altın
 • Gümüş
 • Bronz

Veri Merkezi Taşıma Hizmeti

Veri merkezlerinin taşınması esnasında karşılaşılan en büyük zorluk kesintisiz bir biçimde taşınma işleminin tamamlanmasıdır. Her biri alanında uzman alt kadrolarımızla mümkün olan en kısa kesintiyle tüm sistemlerin taşınmasını güvenli olarak gerçekleştiriyoruz.

 

Mikro veri merkezi

Geleneksel Veri Merkezleriyle karşılaştırıldığında kurulumu hızlı ve işletmesi kolay olan Mikro Veri Merkezleri 7 kabine kadar ciddi avantajlar sunmaktadır. Sadece kabin içleri soğutularak PUE değerleri 1.32’ye kadar düşürülerek maksimum enerji verimliliği sağlanmaktadır. UPS, Soğutma, Enerji Panoları, Verimli İzleme Sitemleri, PDU, ATS, IP CCTV gibi tüm sistemleri içinde barındıran Mikro Veri Merkezlerinde belirli alanlarda yükseltilmiş döşeme ihtiyacı da olmadan kurulumlar yapılabilmektedir.

Önceden sadece enerji ve soğutma hatlarının oluşturulmuş olmasıyla birlikte sertifikalı ve alanında yetkin uzmanlarımızla 2-3 gün gibi kısa bir sürede tüm kurulumları tamamlanıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

İşletmesi kolay ve istendiğinde taşınabilen Mikro Veri Merkezleri çok lokasyonlu ve 7 kabineti geçmeyen yapılarda ciddi maliyet avantajları sağlamaktadır.

Konteyner veri merkezi

Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve özel mobil senaryolar için yüksek düzeyde entegre küçük kapasiteli bir konteyner veri merkezi çözümüdür. Aralarında güç kaynağı ve dağıtım, soğutma, BT dolapları, kablolama tertibatı, yangın söndürme, aşırı gerilim koruması ve izlemenin de yer aldığı tüm sistemleri standart bir 20 foot veya 40 foot konteynerda birleştirir. Yüksek güvenilirlik ve güven, hızlı konuşlandırma, kolay konum değiştirme, enerji tasarrufu ve maliyet etkinliği özelliklerine sahiptir. Müşterinin TCO (Toplam Mülkiyet Maliyeti) değerlerini önemli ölçüde azaltır ve ROI (Yatırım Getirisi) değerlerini iyileştirir. Gerektiğinde farklı bir lokasyona kısa sürede rahatlıkla taşıma yapılabilmetedir.

 • Konuşlandırma süresini %80 oranında kısaltan ‘tek noktadan teslim’
 • Yeşil enerji, TCO’da (Toplam Mülkiyet Maliyeti) % 30 tasarruf sağlar

Kapalı Koridor

 

 

Mimari Çalışmalar

Büyüme planları, verimli soğutma, güvenlik ve sürdürülebilirlik açısından mimari çalışmalar Veri Merkezlerinin en önemli katmanlarındandır. Tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak yaptığımız çalışmalarda optimum çözümler sağlıyoruz.

 • Su ve Yangına Karşı Yalıtım
 • Yangına Dayanımlı Kapılar
 • Asma Tavan Uygulamaları
 • Yanmaz ve Epoxy Boya
 • Yangına Dayanımlı Ytong / Alçıpan Uygulamaları

IP CCTV

Datacenter ihtiyaçlarına uygun bina güvenliğinden yalıtılmış ve yönetimi IT ekibi tarafından sağlanan özel olarak dizayn edilmiş olay analizlerinin yapılabildiği güvenlik sistemleri tasarlıyoruz. Olaydan sonra kayıttan izlemeden ziyade belirlenen olay anlarında video wall, mobil, mail vb. platformlardan ilgililere bilgilendirmeler yapabilen sistemler kurup olay anında müdahale edilmesini sağlıyoruz.

 • IP tabanlı Kamera
 • Kayıt Cihazları
 • Videowall

Yükseltilmiş Döşeme

Yükseltilmiş Döşeme Sistemlerini veri merkezlerinde ihtiyaç olabilecek taşıma kapasiteleri, soğutma türü, kablo yoğunlukları ve deprem risklerini göz önünde bulundurarak tasarlıyoruz.

 • Deprem Sabitleme
 • Laminat Kaplı Paneller
 • Vinil / PVC Kaplı Paneller
 • Enkapsüle Paneller
 • Yonga Levha / Kalsiyum Sülfat

Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri

Yangın bir veri merkezinin başına gelebilecek en kötü senaryodur. Her an yangın oluşturma potansiyeli taşıyan veri merkezlerinde en hassas olunması gereken ve zorunlu alanlardan biridir. Üstün söndürme performanslı, hızlı harekete geçebilen, insan sağlığı için güvenli, doğa dostu, uzun ömürlü, kalıntı bırakmayan korunan ekipmanlara zarar vermeyen ve iletken olmayan sistemler kullanıyoruz. Yangının kontrollü ve verimli bir şekilde önlenebilmesi için sızdırmazlık testleriyle önlemlerimizi alıp Novec 1230 ve FM200 sistemlerle en doğru yapıları oluşturuyoruz.

 

Soğutma Sistemleri

24 saat kesintisiz soğutma ve nem kontrolü, Hassas Kontrollü Klima Sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Hassas Kontrollü Klima Sistemleri;

Bilgi İşlem Merkezlerinde, Sistem Odalarında, Telekomüniksyon Odalarında, Ups Odalarında, Güç Merkezlerinde vb. kullanılmaktadır

 • DX Sistemler
 • Freecooling Chiller Sistemleri
 • Air To Air Sistemler
 • Drycooler Uygulamaları
 • CFD Analiz ve Raporlama

İzleme Odaları

 

Fiber Taşıma Sitemleri

Fiber Kablo Kanalları, özellikle Telekomünikasyon ve Veri Merkezi tesislerinde, fiberoptik kabloların taşınmasında ve tüm hassas kablo taşıma uygulamalarında, kabloların fiziksel ve elektriksel dış etkilerden korunması, muhafaza edilmesi ve daha iyi işletme koşullarının sağlanması amacıyla sunulmaktadır

Geçiş Kontrol

Yetkili giriş çıkışlar ve yetkisiz teşebbüslerin izlenmesi Veri Merkezlerinin ayrılmaz bileşenlerinin biridir. Bina geçiş kontrol sistemlerinden tamamen ayrıştırılmış parmak izi, retina, kart okuyucu ve şifreli sistemlerle karşılama noktasından itibaren tüm giriş ve çıkışlar manyetik kontrollü bir şekilde sağlanmakta olup, yetkisiz giriş çıkışlar kontrol altına alınmakla birlikte loglanabilir ve anlık izlenebilir hale getirilmektedir.

 

Data ve Enerji

Network tecrübemizi kullanarak Veri Merkezi işletmesine uygun kabinler arası MPO Fiber, Bakır Kablolama, Patchleme ve sürdürülebilir reglaj uygulamaları sunuyoruz.

Standartlara uygun, değişen ihtiyaçlara yönelik esnek ve yedekli enerji alt yapı dizayn ve uygulamaları

 

Profesyonel Bakım Destek Hizmeti

Kesintisiz hizmet ve iş sürekliliği için uzman kadromuzla Türkiye’nin her alanında bakım ve işletme hizmeti vermekteyiz.

Sunduğumuz tüm çözümlerde;

7/24 Profesyonel Bakım Destek

Veri merkezi bileşenlerine periyodik bakım

Çağrı bazlı bakım ve arıza giderme hizmetleri sunuyoruz